Partnerzy

Koncert Pasyjny w Filharmonii Lubelskiej


23 marca 2018r. młodzież ZST w ramach projektu Filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!! wzięła udział w szczególnym Koncercie Pasyjnym - Stabat Mater.

Zespół Muzyki Dawnej Konfraternia Caper Lublinensis pod batutą Przemysława Fiugajskiego - w towarzystwie Iwony Lubowicz (sopran) oraz Doroty Lachowicz (alt) - wykonał Sinfonię h-moll oraz Sonatę 4 Es-dur Vivaldiego opatrzone przez autora podtytułem al Santo Sepolcro. Kompozycje te zadedykowane zostały prawdopodobnie kaplicy Grobu Pańskiego (Al Santo Sepolcro) znajdującej się w pobliżu Varallo we Włoszech, która jest pomniejszoną repliką Kościoła Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Oba utwory niezwykle ilustracyjnie przedstawiają cierpienie Chrystusa na Krzyżu.

Program obejmował także podzieloną na dwie części Stabat Mater Pergolesiego. Wizerunek Matki Boskiej płaczącej pod krzyżem zainspirował kompozytora do poszukiwań nowych środków muzycznej ekspresji. Mieliśmy okazję przekonać się, że Stabat Mater jest utworem pełnym patosu i urzekających melodii, popisowych arii, efektownych i emocjonalnych duetów.