Partnerzy

Lekcja o Irenie Sendlerowej w Bibliotece Miejskiej


Decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2018 został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji uczniowie klasy 1A uczestniczyli w spotkaniu w Bibliotece Miejskiej w Puławach, poświęconym bohaterce. Młodzież poznała historię projektu amerykańskich uczennic z Uniontown w stanie Kansas Życie w słoiku oraz życiorys i działalność Ireny Sendelerowej. Zawsze skromna, niechętnie mówiąca o sobie, chociaż inni wspominali ją ciepło, z uśmiechem. Właśnie Order Uśmiechu, przyznawany przez dzieci, był dla niej najważniejszym wyróżnieniem, obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zresztą od tytułów, medali i odznaczeń (a było ich wiele) wolała na przykład, żeby jakaś szkoła nosiła jej imię. Pierwsza była w Niemczech, w Polsce jest ich kilkadziesiąt. Jeszcze przed śmiercią Sendlerowej ufundowano nagrodę jej imienia Za naprawianie świata dla nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji.
Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie. Uratowała z getta tysiące dzieci. Wciąż powtarzała, że to za mało. Sama obruszyłaby się, gdyby nazwać ją bohaterką, lepszym określeniem według niej było - społeczniczka. Heroizm i zaangażowanie Anioła czasów Zagłady w ratowanie dzieci w okresie II wojny światowej stały się symbolami sprzeciwu społeczeństwa polskiego wobec Holacaustu.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów spotkania, a przede wszystkim dla Pani Katarzyny Kuciary, która w ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom postać wyjątkowej kobiety

DSC 0120DSC 0122DSC 0140DSC 0145