Partnerzy

Lekcja historii – „Niepodległa w filmie”


31 października 10 klas z naszej szkoły wzięło udział w projekcji filmowej z cyklu „Niepodległa w filmie” i obejrzało „Sól ziemi czarnej” - w reżyserii Kazimierza Kutza.

Autor nadał swej opowieści formę ludowej ballady. Jej bohaterami są zwykli ludzie, mówiący własnym językiem (gwarą śląską), wyrażający własne uczucia i emocje, zaś język narracji filmowej jest bardzo obrazowy i plastyczny. W taki nastrój wprowadza widza prolog, w którym przedstawione zostały w jednobarwnej tonacji stare ryciny ukazujące śląski lud przy pracy oraz obrazy ludowego malarstwa pokazujące jego przedstawicieli walczących o polskość Śląska,

Historia osnuta jest wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku - dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania - odtwarza natomiast jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu.

Świetny scenariusz, piękne zdjęcia, gwara, obyczaje, wszystko to złożyło się na jeden z najlepszych polskich filmów, który zdecydowanie zasłużył na liczne nagrody.