Partnerzy

Ciekawa lekcja historii


W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pan Zbigniew Kiełb - absolwent naszej Szkoły - zaprezentował wykład „Władysław Szczypa i jego bój o Niepodległą.” Pan Zbigniew jest historykiem o specjalizacji archiwisty, pracownikiem Muzeum Czartoryskich, badaczem dziejów Puław i ziemi puławskiej oraz autorem wielu książek o bohaterach naszego miasta.

Ta ciekawa lekcja historii przybliżyła postać patrioty. Władysław Szczypa od grudnia 1915 r. do końca 1917 r. był organizatorem, a potem komendantem puławskiego II Obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej, a następnie komendantem I Podobwodu VIII Okręgu tej organizacji.

Na podstawie archiwalnych zdjęć poznaliśmy dzieje Puław związane z postacią Władysława Szczypy, a także miejsca poświęcone pamięci naszego lokalnego bohatera - niezwykłego żołnierza, którego historia to droga do odzyskania niepodległości.

Organizatorzy