Partnerzy

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


1 marca obchodzimy od 2011 roku Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”, by uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie bacząc na konsekwencje, walczyli po II wojnie światowej o wolną Polskę. Tego dnia Społeczność ZST miała okazję wysłuchać historii córki Stefanii i Władysława Zarzyckich, którzy pomagali żołnierzom z oddziałów Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” - Magdaleny Zarzyckiej - Redwan przez audycję przygotowaną przez młodzież pod kierunkiem Anny Chabros i przede wszystkim wysłuchując reportażu radiowego Pani Anny Kaczkowskiej –dziennikarki Radia Lublin, pt. „W Zamku urodzona”. Bezpłatne udostępnienie audycji było możliwe dzięki Prezesowi Polskiego Radia Lublin S.A. Panu Mariuszowi Deckertowi i przy wielkiej życzliwości Pani redaktor Małgorzaty Gorgol, za co Społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Puławach składa Państwu serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku za piękną pracę dziennikarską.

Młodzież ZST - reprezentowana przez poczet sztandarowy oraz delegację uczniów z klasy 2I - wspólnie z opiekunami i dyrekcją Szkoły - wzięła udział w miejskich obchodach państwowego święta. Po uroczystej Mszy Św. w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, przed krzyżem stojącym w pobliżu dawnej komendy Urzędu Bezpieczeństwa, razem z władzami miasta i powiatu oraz mieszkańcami Puław uczniowie złożyli kwiaty i wysłuchali Apelu Poległych. Patronat nad tegorocznymi uroczystościami objęli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i WiN Koło Puławy, Stowarzyszenie Grupa Historyczna 15. Pułku Piechoty "Wilków", Nadwiślański Legion Strzelecki, a także Miasto Puławy. Taka uroczystość pomaga pielęgnować pamięć o historii naszego kraju i staje się okazją do refleksji. Niech zawsze towarzyszą nam słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”.

IMG 0080IMG 0107IMG 0113IMG 0117