Wywiadówka ogólnoszkolna 6 czerwca 2023:
godz. 16.30–klasy I,II
godz. 17.30–klasy III, IV
Drużyna chłopców ZST zajęła I miejsce a drużyna dziewcząt II w turnieju siatkówki plażowej rozgrywanego w ramach Mistrzostw Powiatu Puławskiego Licealiada 2022/2023.
11 maja 2023 roku, w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej odbył się III etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”, w którym uczestniczyło 212 uczniów, reprezentujących 53 szkoły techniczne z 9 województw. Uczniowie, którzy przybyli na etap ogólnopolski, sprawdzali swoją wiedzę z zakresu 17 kwalifikacji zawodowych.
Szymon Sykuła - technik elektryk w kwalifikacji ELE.05 zajął 2 miejsce zdobywając tytuł laureata.
Michał Książek - technik informatyk w kwalifikacji INF.03 również zajął 2 miejsce zdobywając tytuł laureata.
Laureaci otrzymają indeksy Politechniki Lubelskiej na kierunkach zbliżonych z nauczanym zawodem. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone podczas konferencji podsumowującej, która odbędzie się 12.06.2023 r. w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej
Gratulujemy.
4 maja o godz. 9.00 w całej Polsce rozpoczęły się matury! Tegoroczni absolwenci Technikum nr 4 w ZST to ostatni rocznik, który ukończył gimnazjum, a następnie czteroletnie technikum, ucząc się według starej podstawy programowej. Dziś 135 naszych absolwentów przystąpiło do pisemnego egzaminu z języka polskiego w starej formule (formuła 2015) w hali ZST.
Maturzystom na swoim Twitterze szczęścia i powodzenia życzył prezydent Andrzej Duda. "Dziś rozpoczynają się tegoroczne egzaminy maturalne. Razem z Agatą życzymy wszystkim Maturzystom powodzenia i znakomitych wyników. Niech Wasze nerwy będą ze stali, niech Wasze umysły będą otwarte, niech zawsze sprzyja Wam szczęście! Rodzicom Maturzystów życzymy spokoju ducha. Trzymamy kciuki!"
Twórcy Ustawy Rządowej, których intencją było przekazanie następnym pokoleniom wartości w życiu narodu cenionej najwyżej - wolności, zostali uczczeni przez mieszkańców Ziemi Puławskiej podczas Mszy Św. w Kościele p.w. Św. Józefa we Włostowicach, koncelebrowanej pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Puławskiego, Proboszcza Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, ks. Krzysztofa Krakowiaka.
Kolejnym akcentem uroczystości było przemówienie Prezydenta Miasta Puławy pana Pawła Maja pod pomnikiem upamiętniającym dzieło Konstytucji 3-go Maja 1791 r. Uroczystość zaszczyciły liczne poczty sztandarowe oraz delegacje, które złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze - Zespół Szkół Technicznych reprezentowali pan Krzysztof Ruciński z młodzieżą oraz pan Adam Nogowski opekun pocztu sztandarowego.
W dniu 19.04.2023 w Zespole Szkół Technicznych odbył się finał Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Każdą klasę reprezentowała dwuosobowa drużyna, która miała za zadanie w jak najszybszym czasie udzielić prawidłowych odpowiedzi w interaktywnym quizie. Zagadnienia dotyczyły geografii, polityki, sztuki oraz historii krajów niemieckojęzycznych.
Zwycięzcami w konkurencji klas pierwszych i drugich zostali: Maciej Gajewski i Bartłomiej Mańka 2M - I miejsce, Klaudiusz Uhle i Jakub Olszak 1E - II miejsce oraz Dominik Pawlonka i Aleksander Kwieciński 2P - III miejsce. W konkurencji klas III i IV zwyciężyli: Karolina Nocek i Michał Stępniak 4I - I miejsce, Maciej Lędas i Daniel Stolarek 4CG - II miejsce oraz Jessica Kosiewska i Filip Pszczoła 4A – III miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Anna Bukowska
W dniach 13-14.04 odbył się drugi finałowy etap ogólnopolskiego konkursu Histhack organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE w Warszawie w trakcie trwania Kongresu Pamięci Narodowej. Zadaniem każdej drużyny było "Przygotowanie gotowego projektu edukacji historycznej wykorzystującego nowe technologie"
Zespół ZST składzie: Michał Kowalewski, Jakub Mikulski, Szymon Nowak, Jakub Pietras i Oskar Pietrzak (wszyscy z klasy 4P) przygotował projekt gry historycznej, w której uczestnik wcielał się w bohatera ówczesnych wydarzeń, a poprzez kompatybilność z czatem GPT użytkownik mógł rozmawiać z innymi postaciami bez ograniczeń dialogowych.
W końcowej ocenie projektów z grona 16. finalistów praca naszej drużyny została sklasyfikowana na 5. miejscu. Więcej....
Adam Jędrych
W dniach 17-20 kwietnia, na zaproszenie Fundacji Centrum Solidarności, drużyna województwa lubelskiego w składzie Katarzyna Gozdalska, Łukasz Pawlik (ZST Puławy), Jakub Łomża pod opieką pana Jacka Osiaka - nauczyciela historii w naszej szkole, brała udział w wyjeździe studyjnym do Gdańska. Celem wyjazdu było poznanie miejsc związanych z kolebką NSZZ "Solidarność" oraz przygotowanie do rozgrywki finałowej, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca w Gdyni. Młodzież z 16 województw podczas wizyty uczestniczyła w licznych warsztatach (dziennikarskich, filmowych, kreatywności) oraz ćwiczyła sztukę wystąpień publicznych. Kolejnym etapem olimpiady będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów. W gdyńskim finale nastąpi publiczna obrona prezentacji oraz egzamin ustny, które wyłonią zwycięskie województwo.
19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Wspomnienia strasznych momentów historii, które jednocześnie noszą w sobie znamiona wielkiej odwagi i desperacji, skłaniają współczesnych do refleksji. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami...
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboka wiara, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości jednoczącą ludzi, nadaje nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Wywiadówka ogólnoszkolna 18 kwietnia 2023:
godz. 16.30–klasy I,II
godz. 17.30–klasy III, IV