20 lutego 2020 r. obchodziliśmy szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten obchodzony jest w wielu państwach na całym świecie od 2004 roku. W tym roku działania skupiają się na dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, promowaniu pozytywnych zachowań w Internecie oraz propagowaniu tolerancji i tworzeniu kultury zrozumienia. W Zespole Szkół Technicznych uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pedagoga z Fundacji Praesterno. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie związane z bezpiecznym użytkowaniem komputera, Internetu oraz telefonu komórkowego.
Marlena Błaszkiewicz, Anna Domańska, Sylwia Wójtowicz
W dniu 17 lutego 2020 wybrane klasy z Zespołu Szkól Technicznych spotkały się z przedstawicielami Urzędu Celnego w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej „HAZARD? Nie, dziękuję”. Honorowy patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.
Celem tej kampanii jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia. Najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są młodzi ludzie - wyniki badań pokazują, że im młodszy jest gracz, tym większe jest to prawdopodobieństwo.
Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać, nie daj się wciągnąć w hazard! Taki apel wystosowali funkcjonariusze Urzędu Celnego do uczniów ZST.
Anna Domańska
W dniu 14 lutego klasa 4O wzięła udział w niecodziennej, ciekawej Wielkiej Lekcji Inżynierii Środowiska i Ekoenergetyki, której organizatorem był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W ramach zajęć uczniowie uczestniczyli w wykładach, między innymi na takie tematy jak: Innowacyjne technologie w gospodarce wodno-ściekowej, Odnawialne źródła energii – moda czy konieczność?, Bezpieczeństwo techniczne jako nowy obszar zainteresowania inżynierów środowiska i ekoenergetyki oraz w zajęciach warsztatowych: Technologie zagospodarowania oraz oczyszczania wód i ścieków. Mieli również okazję spotkania i rozmowy z ludźmi biznesu, na co dzień zajmującymi się sprawami z zakresu inżynierii środowiska np. projektowaniem biogazowni czy oczyszczalni ścieków.Być może te doświadczenia okażą się pomocne w wyborze dalszej drogi kształcenia w wybranym zawodzie.
Anna Karpeta
6 lutego odbyła się w naszej szkole druga edycja Dnia Języków Obcych organizowanego przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego. Klasy drugie technikum wzięły udział w konkursach kulturalno-językowych obejmujących wiedzę ogólną oraz leksykalno-gramatyczną.
Z łamańcami językowymi, kulturalno-leksykalnym Kahootem oraz wymagającym wiedzy i sprytu leksykalnym "5 sekund" zmierzyli się reprezentanci wszystkich klas drugich. Dopingowani przez kolegów z klas drużyny poradziły sobie z najtrudniejszymi pytaniami. Gratulujemy klasom 2I, 2J i 2C, które stanęły na podium.
Karolina Szewczykowska, Aneta Rybak, Ewelina Sajnaga
Samorząd Uczniowski przygotował szkolną Walentynkę. W Dniu Zakochanych wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję zatańczyć belgijkę. Proste kroki, ich powtarzalność i uśmiech na twarzach zmieniły długą przerwę w świetną zabawę.Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i do zobaczenia na szkolnym parkiecie w tanecznym rytmie.
3 lutego zainteresowani uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem najstarszego walijskiego Uniwersytetu Aberystwytch w Wielkiej Brytanii, który został Uniwersytetem Roku 2019 pod względem jakości nauczania. Uczelnia zajmuje 1 miejsce w Anglii i w Walii pod względem satysfakcji ze studiów (kryteria brane pod uwagę to: standard nauczania, wsparcie studentów oraz zatrudnienie absolwentów), zaś pod względem zaplecza naukowego-technicznego i infrastruktury mieści się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni brytyjskich. Uniwersytet Aberystwyth oferuje około 80 kierunków. Są wśród nich wyróżnione oraz nagrodzone oceną Excellent czyli najwyższą z możliwych do uzyskania w UK w zakresie jakości nauczania!
Uczelnia oferuje studentom stypendia socjalne - za dobre wyniki z matury, a absolwenci oraz studenci po drugim roku studiów mogą pracować w różnych firmach w UK: Price Water House Coopers, Hewlett Packard, Microsoft, a także w innych mniej znanych w całej Wielkiej Brytanii.
Na spotkaniu młodzież uzyskała informacje na temat możliwości studiowania za granicą, zasad rekrutacji, terminu składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów poprzez system stypendiów, grantów i pożyczek.
Zapraszam rodziców/opiekunów uczniów na zebranie w dniu 11 lutego 2020r. Tematem spotkania będzie podsumowanie wyników po I okresie roku szkolnego.
Harmonogram :
16:30 Klasy pierwsze i drugie
17:30 Klasy trzecie i czwarte
Dyrektor ZST
22 stycznia 1863 r., wybuchło Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
W niedzielę 2 stycznia, przy pomniku Brata Alberta Chmielowskiego (był m.in. powstańcem styczniowym), Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych zorganizowało obchody kolejnej - 157 rocznicy wybuchu powstania.
Po uroczystej mszy mieszkańcy Puław, przedstawiciele Powiatu Puławskiego, gminy i miasta Puławy, a także reprezentanci organizacji kombatanckich i społecznych oraz uczniowie z puławskich placówek oświatowych (obecny na uroczystościach był poczet sztandarowy ZST) złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
10 stycznia 2020 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Sali Błękitnej 257 uczniów z terenu województwa lubelskiego otrzymało z rąk wojewody lubelskiego Lecha Sprawki stypendia prezesa Rady Ministrów i ministra edukacji narodowej.
W uroczystości wzięli udział m.in. senator Jacek Bury, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zdzisław Szwed, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz uczelni wyższych i związków zawodowych, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice nagrodzonych uczniów.
– Gratuluję wam tego, że stworzyliście sobie solidny fundament do praktycznego działania, a w ślad za tym do godnego dorosłego życia dla was i dla waszych najbliższych. Życzę dalszych wspaniałych osiągnięć na kolejnym etapie edukacyjnym, w ślad za tym znakomitym przygotowaniem się do sukcesu życiowego ku uciesze tych, którzy waszym losem najbardziej są przejęci – zwrócił się do stypendystów wojewoda Sprawka.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym, który otrzymał najwyższą średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń Zespołu Szkół Technicznych - Daniel Pacocha z klasy 3I.
Gratulujemy sukcesu Danielowi, który w roku szkolnym 2018/2019 uzyskał średnią ocen 5,63, a także życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w nauce!
5 listopada 1919 roku został zatwierdzony przez Zarząd Główny PCK Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Puławach. Ta najstarsza polska organizacja humanitarna na terenie Puław w początkowym okresie liczyła 74 członków, a pierwszym prezesem był Jerzy Karmanowicz – zastępca starosty. Od roku 2004 do obecnej chwili funkcję tę pełni dr Tadeusz Jankowski.
Do głównych zadań PCK należy: niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych lub katastrof w kraju i za granicą, pomoc socjalna dla potrzebujących, prowadzenie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, prowadzenie działalności na rzecz rozwoju krwiodawstwa i krwiolecznictwa, realizacja innych zadań zgodnych z celami PCK, w tym zadania publiczne zlecone przez organy administracji państwowej i samorządowej.
Szkolne Koło PCK w ZST zaistniało w 1967 roku wraz z powstaniem Zespołu Szkół Chemicznych. Dawniej, jak i dzisiaj, zajmuje się działalnością charytatywną, szkoleniem drużyn sanitarnych i honorowym krwiodawstwem. Pierwszym opiekunem koła i propagatorką honorowego krwiodawstwa była pani Teresa Kopycka, a szkoleniem drużyn sanitarnych zajmował się wieloletni nauczyciel przedmiotu – dziś zwanego „edukacją dla bezpieczeństwa” - pan Stanisław Sykut. Od 1997 roku opiekę nad Szkolnym Kołem PCK i honorowym krwiodawstwem sprawuje pani Magdalena Brzozowska. 9 kwietnia 2014 roku powstał Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zespole Szkół Technicznych w Puławach, który liczy około 130 osób.
100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża obchodziliśmy w Puławach 24 stycznia 2020r. Podczas uroczystości, która odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach, została przypomniana historia działalności PCK w Puławach oraz wręczono okolicznościowe Medale 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wśród osób, nagrodzonych za wieloletnie wsparcie organizacji, znalazła się pani Magdalena Brzozowska.