Klasa 2A wzięła udział w programie „Klimat to temat! Perspektywa Kobiet” realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach którego uczniowie przygotowali akcję informacyjną (plakaty, krótkie komunikaty wyemitowane przez radiowęzeł, ulotki). Program Klimat to temat! Perspektywa Kobiet ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych, a zwłaszcza z perspektywy kobiet, dla których konsekwencje zmiany są znacznie bardziej obciążające niż dla mężczyzn. Podkreśla się znaczenie roli kobiet w polityce klimatycznej, a także przybliża się sylwetki pań, które na arenie międzynarodowej walczą ze zmianą klimatu.
Projekt miał finał 22.11.2019. Młodzież z wybranych klas obejrzała filmik, w którym pokazano wiedzę o klimacie uczniów ZST oraz prezentację o zmianach klimatycznych i ich wpływie na środowisko.
Następnie odbył się turniej, w którym klasy mogły wykorzystać świeżo zdobytą wiedzę. Nagrodą były przygotowane przez klasę 2A słodkie babeczki. Całość zakończył występ wokalny.
Informacje o działaniach pojawiły się na Facebooku, Instagramie i w naszej szkolnej wirtualnej gazetce.
Klasa 2A wzięła także udział w webinarium na temat zmian klimatycznych z perspektywy kobiet oraz w Wirtualnym Festiwalu #TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ z CEO.
Celem przedsięwzięcia było pogłębienie wiedzy na temat klimatu, działań, jakie można podjąć na jego rzecz, konsekwencji zmian klimatycznych oraz naszego wpływu na poprawę stanu środowiska, a także uświadomienie jak wiele kobiet cierpi w związku z tymi zmianami.
Domańska Anna
W październiku uczniowie klasy 4O wspierani przez Lidera Wiedzy i Ochrony Środowiska – Gabrielę Gawędę z klasy 3A wzięli udział w konkursie „Zielony wolontariat . Poczuj chemię do bycia eko”, organizowanym przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw i świadomości obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska, aktywna i kreatywna promocja idei proekologicznych oraz wdrażanie idei ochrony środowiska na szczeblu lokalnym.
Na konkurs wpłynęło wiele projektów, spośród których jury wybrało 12 najlepszych – realnych, świetnie zaplanowanych i dobrze udokumentowanych. Wśród nich znalazł się projekt naszych uczniów, którzy dostali na jego realizację 1700 zł.
Od 29 października laureaci z naszej szkoły pod opieką pani Irminy Pańczuk–Figury, Magdaleny Dzięglewskiej i Karoliny Mistal przystąpili do realizacji projektu, w ramach którego:
• wykonali 20 budek lęgowych dla ptaków, które zostały rozwieszone w środowisku lokalnym
• nieużywanym już tkaninom dali drugie życie i uszyli 42 ekotorby
• przeprowadzili zbiórkę surowców wtórnych, w czasie której zebrali łącznie : 923,74 kg makulatury, 138 butelki PET oraz 42,51kg zakrętek do butelek
• prowadzili działania edukacyjne, efektem których były przygotowane przez uczniów klas drugich postery o tematyce ekologicznej.
Wszystkie działania były prowadzone w formie rywalizacji międzyklasowej.
22.11.2019r. w auli szkolnej odbyło się podsumowanie realizacji projektu oraz zostały przyznane nagrody dla poszczególnych klas i zespołów uczniów:
• klasa 1AG – wygrała rywalizację w kategorii zbiórka makulatury,
• klasa 3 A – zwyciężyła w kategorii zbiórka butelek PET,
• Klasa 4O – zebrała najwięcej korków do butelek PET,
• zespół uczennic z klasy 2A w składzie: Martyna Madejska, Natalia Olszak i Karolina Mazurek - wygrał rywalizację w kategorii poster edukacyjny.
Ponadto wyróżnienia w kategorii poster otrzymali uczniowie klasy 2T: Maksymilian Łubek, Bartłomiej Sikora, Jakub Wawer oraz 2C: Julia Adasik, Agata Kuna, Kinga Kawka.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a całą społeczność szkolną serdecznie zachęcamy do kontynuowania działań i zachowań proekologicznych w codziennym życiu.
Pamiętajcie – Razem skutecznie możemy dbać o naszą planetę!
Karolina Mistal, Irmina Pańczuk–Figura, Magdalena Dzięglewska
21 listopada w naszej szkole odbył się regionalny Turniej Maszyn Wiatrowych. przeprowadzany w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz szkoły ponadgimnazjalne
Udział wzięło 47 drużyn z ponad 25 szkół. Konkurs polegał na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem, rysunkiem technicznym) modelu maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: 2C ( Aleksandra Jarosz, Anna Grad, Agata Kuna, Julia Adasik, Wiktor Paśniczek, Mikołaj Połoncarz, Szymon Rodak, Weronika Wydra, Paulina Dedera, Filip Antas), 3M (Tomasz Orłowski, Kacper Kobiałka), 4M (Kacper Dorosz, Kacper Bartosiewicz, Łukasz Czerski), którzy wykonali własne konstrukcje wiatraka dobierając kształt i kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania na wale turbiny.
Nad prawidłowością przebiegu Turnieju czuwała powołana przez Organizatora komisja.
Najlepszą drużyną z naszej szkoły okazał się zespół z klasy 3M. który zajął 3 miejsce i tym samym zakwalifikował się do finału 14 grudnia 2019 w Piasecznie.
Składamy serdeczne podziękowania organizatorom wydarzenia: Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej (z siedzibą przy ul. Generała Sikorskiego 20 w Piasecznie) oraz Zespołowi Szkół Technicznych, a także sponsorom: Stowarzyszeniu Przyjaciół ZST „Chemik”, Firmie Mezap Spółka z o.o., Zakładowi Produkcyjno- Handlowemu Stanisław Krzaczek, Grupie Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. oraz Nestlé Polska S.A Oddział Nestlé Waters Zakład Nałęczów.
Krzysztof Ruciński
Uczennica naszej szkoły, Gabriela Gawęda z klasy 3A, została stypendystką programu „Lider wiedzy i ochrony środowiska” organizowanego przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Żeby uzyskać stypendium Gabriela w ciągu wyznaczonego czasu (5 miesięcy) zobligowana była do zrealizowania szeregu zadań, m. in.: codziennych obserwacji warunków atmosferycznych, wykonania i wywieszenia 10 budek lęgowych dla ptaków, przygotowania mini ogrodu z roślinami miododajnymi, zaprojektowania i rozpowszechnienia ścieżki dydaktycznej – ścieżka nosi nazwę „Śladami ogrodniczki - księżnej Izabeli Czartoryskiej” i wytyczona została w Parku Czartoryskich.
Gabrysia wzięła udział w
19 listopada w auli ZST odbyło się wyjątkowe spotkanie - wspólne międzypokoleniowe wyzwanie artystyczne o nazwie Zaduszki poetycko-muzyczne 2019 r. Udział w przedsięwzięciu wzięli: uczniowie Zespołu Szkół Technicznych: Alicja Błachnio, Aleksandra Kolek, Anna Kwit, Agnieszka Próchniak, Anna Szafrańska, Weronika Wąsik, Oliwia Zdunek; uczestniczki projektu „CZAS” organizowanego przez PCK: Cecylia Hankus, Janina Junkuszew; soliści Zespołu Reprezentacyjnego Geriatrii działającego przy Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” a prowadzonego przez Michała Matrasa; członkowie Teatru „Z dala od szpitala” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Puławach: Jadwiga Grzegorczyk, Bożena Jagielska, Józefa Janczura, Alicja Krawczyk, Barbara Murat, Alicja Sarzyńska, Renata Siedlaczek, Wiesław Suszek, Edward Szymanek.
Pokaz multimedialny przygotowała: Renata Siedlaczek.
Obsługa techniczna: uczniowie Zespołu Szkół Technicznych Robert Szewczyk, Hubert Tusiński, Radosław Świątecki oraz Maria Włodarczyk (UTW).
Oprawa muzyczna: Michał Matras.
Scenariusz i reżyseria: Renata Siedlaczek.
Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom ZST za życzliwość, pomoc i gościnę.
Renata Siedlaczek
Światowy Związek Żołnierzy AK - Koło Puławy zaprosił młodzież szkolną, na spektakl Wiatr wolności. Powrót Norwida. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2019 r. o godz. 13.30 w Zespole Szkół Technicznych w Puławach. Zadanie zostało dofinansowane przez samorząd Powiatu Puławskiego w ramach wsparcia projektów o charakterze pożytku publicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski.
Powrót Norwida to efekt współpracy autora scenariusza, prof. Kazimierza Brauna, z Tomaszem A. Żakiem, niezależnym reżyserem teatralnym, twórcą alternatywnego Teatru Nie Teraz z Tarnowa, który w swym założeniu idzie pod prąd nowoczesności, nie boi się nawiązywać do tradycji, wartości religijnych i patriotycznych.
(…) Spektakl jest hołdem składanym Norwidowi i jego wyrafinowanej poezji oraz aktualną, gorzką refleksją na temat życia na emigracji. Główny bohater, doskonale zagrany przez Przemysława Sejmickiego, to umierający w zakładzie opieki starszy pan. Przekonany o tym, że jest Cyprianem Norwidem, opowiada historię swojej samotności na emigracji. (…) Widzowie są postawieni twarzą w twarz z samotnością umierającego poety, ale też z samotnością każdego emigranta, który na obczyźnie zawsze będzie obcym, a w ojczyźnie już nigdy nie będzie swój. Słowa Norwida, przeplatane refleksjami Kazimierza Brauna, bez żadnego upiększania, okazują się niezwykle współczesne i prawdziwe. (…) Dobromiła Wrońska.
Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń okupacjami, brakiem wolności, czy też po prostu biedą. Jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów, a kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, często ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi - on nie ma nawet swego grobu.
5 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Technicznych odbył się I etap konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy z Politechniką Lubelską "Matematyka w Technice dla Technika". Z przyjemnością informujemy, że w II etapie - międzyszkolnym Zespół Szkół Technicznych reprezentować będą Aleksandra Pyszczek z klasy 4A, Daniel Kobiałka z 4I oraz Rafał Krakowiak z 4C.
Gratulujemy osiągniętego wyniku i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!
Nauczyciele matematyki
Turniej gry planszowej "Czas na start-up!” to wydarzenie w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, w której bierze udział prawie 300 szkół ponadpodstawowych z pięciu województw Polski wschodniej.
Turniej zorganizowany jest na dwóch poziomach: wojewódzkim (w każdym z pięciu regionów objętych projektem) oraz finałowym w Warszawie. Podczas gry uczniowie walczą o stworzenie najlepszego start-upu na rynku. Oczywiście powodzenie młodej firmy wiąże się z pracą i zaangażowaniem całego zespołu, dlatego też do rozgrywek zgłaszane są drużyny czteroosobowe.
14 listopada w Lublinie uczniowie z klasy 2J : Dominik Adamczyk, Dawid Jabłoński, Jakub Lewtak i Kamil Kostka zostali finalistami Turnieju Rozgrywek Wojewódzkich Gry Planszowej "Czas na Start-up”.
Udział w rozgrywkach to nie tylko świetna zabawa, możliwość zdobywania umiejętności pracy w zespole, treningu logicznego myślenia oraz zdolności analitycznych, ale też szansa otrzymania cennych nagród. Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe o wartości 1250,00 zł dla każdego laureata oraz o wartości 800,00 zł dla pozostałych finalistów. Wyróżnione zostaną również szkoły finalistów nagrodami o wartości 3500,00 zł.
Finał Rozgrywek Ogólnopolskich odbędzie się w Warszawie 6 grudnia. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w rozgrywkach ogólnopolskich.
Jadwiga Kozak
14.XI.2019 odbył się XIX Niepodległościowy Turniej Siatkówki Kobiet. Drużyna ZST w składzie: Łbik Wiktoria 1A, Sikora Milena 1C, Wawer Aleksandra, Molenda Oliwia 1CG, Kopińska Angelika, Baćkowska Magdalena 1AG, Orłowska Natalia 2A, Chabros Karolina, Niemiec Martyna, Wiktoria Pawłowska 3A, Chabros Ewelina 4C, Sor Dominika 4I, zajęła II miejsce. Gratulujemy.
Krzysztof Furtak
Po uroczystym ślubowaniu, które odbyło się 12 listopada, klasy pierwsze zostały ostatecznie włączone w poczet społeczności ZST. Samorząd Uczniowski zorganizował dla nich "otrzęsiny". Reprezentanci poszczególnych klas starali się - jak mogli najlepiej - wygrać konkurencje sportowe i odpowiadać na pytania dotyczące życia naszej szkoły wśród dobrej zabawy oraz koleżeńskiego wsparcia i śmiechu. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły drużyny klas 1AG i 1JG, które w nagrodę otrzymują klasowe wyjście na pizzę. Drugie miejsce zdobyła klasa 1E, zaś trzecie - 1MG, (nagrodą są godziny wychowawcze ze smakiem pizzy). Sponsorem nagród jest Stowarzyszenie Przyjaciół ZST "Chemik".
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!.
opiekun SU Aneta Firlej-Furmaga