Próbna matura z Operonem:
22 listopada – język polski PP 8:50
23 listopada – matematyka PP 8:50, PR 14:00
24 listopada – język angielski PP 8:50, PR 14:00
Egzamin z przedmiotu dodatkowego przeprowadzony zostanie po uzgodnieniu z nauczycielem uczącym.
Aula – 4AG, 4IG, 4JG
Sala 8 – 4CG
Sala 20 – 4MG
Na przełomie października i listopada odbyły się dla klas pierwszych dwa szkolne konkursy: „Chemia w nas i wokół nas” oraz konkurs wiedzy o Patronce szkoły Marii Skłodowskiej-Curie . Pierwszy - dwuetapowy - obejmował przygotowanie posteru na wybrany temat dotyczący tworzyw sztucznych oraz część doświadczalną przeprowadzoną w laboratorium chemicznym, gdzie uczniowie badali właściwości fizyczne i chemiczne próbek polimerów. Wygrała klasa 1R reprezentowana przez Emilię Iwanicką, Wojciecha Piechnata i Gabriela Wiaka. Drugie miejsce zajęła klasa 1A w składzie Amelia Bigoraj, Natalia Kuś oraz Julia Ozga, a trzecie wywalczyła klasa 1M w składzie Maria Wicher, Olaf Capała oraz Rafał Rybicki.
Drugi konkurs dotyczył życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej –Curie. Sumaryczna punktacja z konkursu uwzględniała liczbę punktów z testu oraz z filmiku przedstawiającego kadr z życia polskiej uczonej. Pierwsze miejsce zajęły uczennice z klasy 1A - Amelia Woś i Zuzanna Oleśkiewicz, drugie uczennice z klasy 1C- Julia Cybula i Ines Jawoszek, a trzecie uczennice z klasy 1A-Magdalena Pawłowska i Natalia Kuś.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w obecności Pana Dyrektora Henryka Głosa i Pani Dyrektor Agaty Panek odbyło się 16 listopada. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
W czwartek 10 listopada 2022 roku klasa 1A udała się na wycieczkę do Małej Papierni w Celejowie, w której została serdecznie powitana przez pracownice czerpalni papieru. Po wysłuchaniu historii wsi Celejów młodzież zapoznała się z metodą pozyskiwania papieru, czerpanego w tradycyjny sposób. Robiony jest z makulatury i innych odpadów, które są ponownie wykorzystywane - to z pewnością nietypowa ekologiczna technika, przyjazna środowisku. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania kartki papieru i oczywiście wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Później czekał na uczestników smaczny poczęstunek, przygotowany przez osoby pracujące w czerpalni. Wyjazd był niezwykle udany! To nie tylko doskonale spędzony dzień, ale także sposób, by klasa mogła lepiej się zintegrować. Na pewno na długi czas taka wycieczka pozostanie w pamięci.
Magdalena Dzięglewska
9 listopada 2022 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się Wielka Lekcja „Człowiek w środowisku”, w której wzięli udział uczniowie ZST z klas 3A i 3C. Lekcja poprzedziła wojewódzki konkurs ekologiczny dla szkół ponadpodstawowych. Uczniowie wysłuchali wykładów dotyczących współczesnego świata: roli wody w środowisku, technologii oczyszczania ścieków, rodzajów energii i możliwości ich wykorzystania oraz problematyki odpadów.
Anna Domańska
W piątek, 11 listopada obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości, po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe cytowaną niżej ustawą z 23 kwietnia 1937 r.
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”
Uczniowie ZST, upamiętniając kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, licznie wzięli udział w akcji „Życzenia dla Niepodległej” zakończonej wystawą szkolnych prac konkursowych. Klasy pierwsze poznały okoliczności powrotu Państwa Polskiego na mapę Europy podczas projekcji filmu w auli ZST. Miejskie obchody odbyły się na placu przed włostowickim kościołem św. Józefa, przed pomnikiem przedstawiającym orła rwącego kajdany, kwiaty złożyli przedstawiciele społeczności ZST przy asyście pocztu sztandarowego.
Jacek Osiak
fot. R. Szczęch; ZST
W dniach 31.10.2022 r. i 1.11.2022 r. wolontariusze z naszej szkoły kwestowali sprzedając znicze na rzecz Hospicjum im. Św. Matki Teresy w Puławach na cmentarzu komunalnym. Akcja Znicz polega na zaangażowaniu wolontariuszy i wszystkich tych, którzy dołączają do akcji zapalając Światełko Pamięci na grobach bliskich.
Zebrane środki w całości zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby funkcjonowania hospicjum.
Za pomoc i zaangażowanie wszystkim wolontariuszom gorąco dziękujemy!
Emilia Massalska, Dorota Wawerska
38 lat temu, 19 października 1984 roku, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszkę. Z tej racji 23.10.2022 roku w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Puławach o godz. 12.30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz ludzi pracy.
Po liturgii odbyła się modlitwa przy pomniku ks. Jerzego na Skwerze Solidarności, gdzie przedstawiciele różnych środowisk składali kwiaty. Naszą szkołę reprezentowali: Dyrektor Szkoły – P. Henryk Głos, poczet sztandarowy pod opieką p. Emilii Massalskiej, młodzież z wiązanką kwiatów, w której imieniu zostały oddelegowane uczennice z klasy 2C: Natalia Molenda i Maja Puton
Ks. Jerzy Popiełuszko był oddany ludziom i ojczyźnie. Był organizatorem wielu dzieł charytatywnych, do których włączał także młodych ludzi, pomagał potrzebującym, organizował zbiórki żywności, odzieży i leków. Nie pozostawał obojętny na los więźniów politycznych prześladowanych za prawdę. Został pochowany 3 listopada 1984 r. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją podziemnej „Solidarności”.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.
Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac, organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.
Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
Marianna Góra uczennica klasy 1C ZST w Puławach i zawodniczka Klubu Sportowego "Wisła" została Mistrzynią Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 15! Marianna zaliczyła sześć podejść i zdobyła złote medale w rwaniu, podrzucie oraz dwuboju z wynikiem 137 kg (63+74). Na ósmym miejscu rywalizację zakończyła Gabriela Miturska również uczennica z klasy 1CT w kategorii do 49 kg dźwigając w dwuboju 71 kg (33+38).
Obu dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!