24 października 2019 r. w godz. 11.45 - 13.15 w Puławach odbyło się Narodowe Czytanie 2019, objęte patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, które w tym roku miało zaskakującą formułę i pokazało nowe spojrzenie na dialog między słuchaczem, a nieoczywistą narracją – przypadkowi pasażerowie komunikacji miejskiej, jadący na trasie autobusów linii 1, 6, 12 i 15 mogli posłuchać jednej z 8 wybranych nowel – „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie: Dobrą panią – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynkę – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orkę – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawę (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorami puławskiego wydarzenia byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach, Młodzieżowy Dom Kultury, Starostwo Powiatowe i Miejski Zakład Komunikacji, a wśród czytających znaleźli się pracownicy Starostwa Powiatowego, szpitala, Policji, animatorzy kultury, dziennikarze oraz dyrektorzy szkół : Marek Chrzanowski, Danuta Kaliszczuk, Halina Mazurek, Andrzej Mitruczuk, Marcin Mizera, Małgorzata Noskowska, Robert Och, Mariusz Oleśkiewicz, Agata Panek, Renata Siedlaczek, Bożena Strzelecka, Danuta Szlendak, Andrzej Wenerski, Małgorzata Ziemnicka.
Z przyjemnością informujemy, że jednej z grup czytających towarzyszył uczeń klasy 1I – Kacper Kocot – grając na melodyce, tworzył nastrój i tło akcji.
W dniach 21–26 października 2019 roku trwa VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnicy – sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, notariusze, komornicy, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi, a także aplikanci i studenci prawa – przeprowadzają lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli w szkołach w całej Polsce.
W ZST młodzież klasy 1AG i 4E uczestniczyła w dwugodzinnych zajęciach prowadzonych przez aplikanta adwokackiego Piotra Krzyżanowskiego "Hejt i mowa nienawiści".
Anna Chabros
22 października 2019 r. uczniowie klasy 1JG – przyszli informatycy, uczestniczyli w warsztatach tematycznych „Uczeń na Wyżynie IT”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Lublin i firmy z branży IT w Centrum Zana Office Park. Podczas zajęć, prowadzonych przez przedstawicieli firm informatycznych, młodzież zdobyła wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego. Celem warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami i zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT. Przyszli informatycy z Technikum nr 4 w Puławach poznali możliwości zatrudnienia i ścieżki kariery w branży informatycznej. Mieli okazję zobaczyć „od kuchni”, jak wygląda praca informatyka. Dowiedzieli się również, że praca w IT nie zawsze jest związana z programowaniem i każdy może znaleźć w tej branży miejsce dla siebie.
Adam Nogowski
Starosta Puławski zaprasza miłośników kultury na duchową ucztę - 19. Powiatowy Dzień Kultury, który odbędzie się w piątek 25 października 2019 r. o godz. 16.00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego.
Program uroczystości obfituje w różnorodne kulturalne wydarzenia: uhonorowanie ludzi i organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, ogłoszenie wyniku powiatowego konkursu wydawnictw, występy lokalnych zespołów, recital Anety Todorczuk. Wstęp wolny!
W dniach 01.10.2019 i 08.10.2019 reprezentacja chłopców ZST brała udział w Lidze Lekkoatletycznej rozgrywanej w ramach LICEALIADY. Zarówno na szczeblu powiatowym, jak i rejonowym, nasi chłopcy okazali się bezkonkurencyjni i wygrali oba etapy. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Paweł Końka, Kamil Wójcicki, Wojciech Nowakowski, Łukasz Serewiś, Kamil Wawer, Jan Bełcik, Mateusz Jakubczyk, Mateusz Wójtowicz, Marek Ircha, Przemysław Maciejczyk, Przemysław Nowak, Dawid Szlendak, Artur Owczarz, Mateusz Szczurowski, Konstanty Łukaszek.
Drużynie podwójnych mistrzów serdecznie gratulujemy!
Rafał Dryk
9 października 2019 roku, o podróżach, książkach, karierze w mediach a także… o pogodzie uczniowie klasy 4O mogli posłuchać podczas spotkania ze znanym dziennikarzem Jarosławem Kretem., którego na co dzień znają z ekranu telewizora. Uczestnicząc w spotkaniu można było poznać jego osobę z innej perspektywy, jako podróżnika, obywatela świata, autora książek – człowieka o bardzo bogatej osobowości i ciekawym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość.
Jarosław Kret ukończył egiptologię, studiował też archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Z mediami jest związany od lat 90. Karierę rozpoczynał w prywatnej telewizji, potem był prezenterem i reporterem Telexspressu. Prowadził autorskie programy telewizyjne takie jak: „Klub podróżników”, „Polska według Kreta”, „Planeta według Kreta”. Nakręcił ponad 20 filmów podróżniczych i reportaży. Pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w National Geographic Polska. Kiedy w 2002 roku zaproponowano mu posadę prezentera pogody propozycję początkowo odrzucił, chcąc się poświęcić pisaniu książek. Jarosław Kret przyznał, że przekonał go dopiero argument, że jego książki nie będą się sprzedawały, jeżeli nie będzie popularny, a tą popularność może zapewnić mu proponowane stanowisko – i tak się stało.
W trakcie spotkania w bibliotece prezenter przekonywał, że globalne ocieplenie to nie mit i uratować nas mogą jedynie alternatywne źródła energii. Wyjaśnił szczegółowo - w nieszablonowy sposób - zjawisko powstawania niżów i wyżów barometrycznych oraz cyklonów.
Słuchacze byli pod dużym wrażeniem osobowości i elokwencji gościa.
„Tyle sensu w moim życiu, ile jestem potrzebny”
3 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się kolejna akcja oddawania krwi. Udział w niej wzięło 55 osób, dzięki którym zebrano łącznie 14850 ml krwi.
Dziękujemy Wszystkim krwiodawcom za tak wspaniały gest i liczymy na udział w kolejnych akcjach HDK
Młodzieżowy Klub HDK PCK
przy ZST w Puławach
3.10.2019 w Zwierzyńcu odbyła się konferencja naukowa popularyzująca wiedzę na temat ochrony środowiska oraz zagadnienia dotyczące walorów przyrodniczych Roztoczańskiego Parku Narodowego pt. „Obserwuję, badam, chronię… Roztoczańskie ekoinspiracje". Na wydarzenie zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Lublinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przybyli uczestnicy programu stypendialnego „Lider wiedzy i ochrony środowiska”. Zespół Szkół Technicznych reprezentowała Gabriela Gawęda z klasy 3A.
Anna Domańska
1 października 2019 roku uczniowie klasy 3C zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Młodzież miała okazję poznać dzieje oręża polskiego, w szczególności historię i tradycję sił powietrznych. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek na temat historii polskiej wojskowości. Mieli możliwość zwiedzenia hangaru lotniczego CSIL – u, gdzie kształcą się przyszli żołnierze zawodowi oraz studenci uczelni wyższej. Będąc w kokpitach, poczuli się jak piloci śmigłowców Mi-2, Mi-24 czy samolotu MiG-29.
Małgorzata Szczypińska
W dniach 24 września – 1 października 2019 r., grupa 11 uczniów naszej szkoły przebywała w Belgii, w ramach współpracy ze szkołą VTI w Izegem. Była to już kolejna wymiana, reaktywowana po kilku latach przerwy. Młodzież tradycyjnie mieszkała w rodzinach belgijskich, co znacznie przyczyniło się do poznania kultury i zwyczajów Belgów w sytuacjach życia codziennego oraz - co najważniejsze – pozwoliło na doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Jak zwykle bogaty program wizyty rozpoczął się od zwiedzania szkoły, której program nauczania obejmuje kształcenie przyszłej kadry technicznej w zakresie spawalnictwa, mechaniki samochodowej, stolarstwa, budownictwa oraz instalacji elektrycznych. Kolejnym punktem programu wymiany było zwiedzanie miasta Izegem, wizyta w Lille we Francji, cz też wyjazd nad morze do Ostendy. Sztormowa pogoda, silny wiatr i deszcz nie stanowiły żadnej przeszkody w podziwianiu szalejącego żywiołu. Ostatnim akcentem wizyty było odwiedzenie cmentarzy poległych żołnierzy brytyjskich oraz z innych krajów byłego imperium brytyjskiego, którzy polegli w czasie jednej z najkrwawszych bitew pierwszej wojny światowej w okolicy miasta Iper. Wieczorem nasza młodzież wraz z kolegami z Belgii wzięła udział w patriotycznej uroczystości pod nazwą „The Last Post”,poświęconej pamięci żołnierzy poległych na polach bitewnych pierwszej wojny światowej.
Wymiana uścisków i pocałunków przy pożegnaniu wymownie świadczyła o konieczności dalszych kontaktów młodzieży ze szkół ZST Puławy i VTI Izegem
Piotr Lewtak