1 czerwca rozpoczęliśmy letnią sesję egzaminów zawodowych w naszej szkole. Ponad 250. uczniów klas trzecich przystąpiło do części pierwszej - pisemnego testu realizowango przy pomocy komputera. W zależności od kwalifikacji, część druga egzaminu ma formę wykonania zadania na przygotowanym zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej stanowisku w laboratorium chemicznym lub w pracowni komputerowej.
W sumie odbędą się 43 egzaminy. Sesja potrwa do 5 lipca.
23.05. 2022 w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród najlepszym drużynom turnieju technologicznego ZST. To była pierwsza edycja turnieju, który zorganizowany był dla klas o profilu technik technologii chemicznej. Do udziału zgłosiło się 25 drużyn dwuosobowych. Uczniowie zmierzyli się między sobą w części teoretycznej, wykonując poster dotyczący produkcji kwasu siarkowego (VI) oraz w części laboratoryjnej. Zaangażowanie drużyn w rywalizację było bardzo duże.
Oto lista nagrodzonych:
Miejsce 1: Daniel Stolarek i Mateusz Łubiński - klasa 3CG
Miejsce 2: Oliwia Dobiecka i Katarzyna Klimkowska - klasa 2C
Miejsce 3: Natalia Capała i Mikołaj Freda - klasa 3C
Miejsce 3: Aleksandra Wójcicka i Magdalena Lewtak - klasa 2C
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji
12 maja 2022 roku odbył się regionalny etap XVI lubelskiego międzyszkolnego konkursu zawodowego „Rok przed dyplomem” - przeprowadzonego w formie testu on-line - w którym uczestniczyło 248 uczniów reprezentujących 22 szkoły techniczne województwa lubelskiego.
Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów w zawodzie technik elektryk oraz 2 uczniów w zawodzie technik informatyk.
Z radością informujemy, że wszyscy elektrycy z ZST wykazali się dużą wiedzą z zakresu kwalifikacji ELE.02 i zostali laureatami zajmując następujące lokaty:
1 miejsce - Oskar Wojtaś
2 miejsce - Szymon Sykuła
3 miejsce - Patryk Kamela,
zaś spośród najliczniejszego grona informatyków wyróżniona została Karolina Nocek z klasy 3I.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 9 czerwca 2022 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Gratulujmy uzyskanych wyników.
W 1789 roku, w czasie obrad Sejmu Wielkiego pojawiły się sugestie o przeprowadzeniu reformy ustrojowej. Ustawa Rządowa, którą uchwalił 3 maja 1791 roku król Stanisław August Poniatowski regulowała ustrój prawny ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja była pierwszą w Europie oraz drugą na świecie tuż po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku, która została spisana. Wprowadziła trójpodział władzy, a przy tym niosła gwarancję swobód obywatelskich, wartości Oświecenia, tolerancję oraz tradycje chrześcijańskie. Ustawa z 3 maja zarysowała kształt reform, stanowiła początek do większych zmian. Miała ona na celu zlikwidowanie wad - opartego na demokracji szlacheckiej oraz wolnej elekcji - systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, formalnie znosiła nadużywane liberum veto.
Konstytucja 3 Maja stała się pamiątką historycznej przeszłości naszego kraju. Zapoczątkowała reformy ustrojowe, choć nie zlikwidowała ówczesnych podziałów stanowych. W okresie zaborów Ustawa ta stała się synonimem działań ratowania ojczyzny oraz symbolem polskości.
Po odzyskaniu niepodległości dzień 3 maja ogłoszono świętem państwowym. Co więcej, pierwsza uchwalona przez sejm konstytucja z 1921 roku, nawiązywała do Ustawy majowej z 1791 roku. Miało to być dowodem ciągłości polskiej państwowości oraz polskiej tradycji. W 1925 roku, dzień 3 maja ustanowiono również oprócz święta państwowego, świętem kościelnym.
Niestety, władze PRL po 1945 roku postanowiły zlikwidować obchody trzeciomajowe ze względu na ich charakter narodowo-katolicki. Wprowadzono i nagłośniono 1 maja - Święto Pracy. Święto 3 Maja wróciło do kalendarza w roku 1989, a w roku 1990 Sejm oficjalnie ustanowił 3 maja Świętem Narodowym.
W parafii św. Józefa w Puławach, a następnie przed Pomnikiem Konstytucji odbyły się obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na uroczystości była obecna reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych wraz z pocztem sztandarowym.

27 kwietnia 2022 r. Zespół Szkół Technicznych gościł uczniów klas ósmych szkoły podstawowej wraz z opiekunami.
Przygotowaliśmy bogaty program prezentujący dorobek popularnego „Chemika”.
Dzień Otwarty był okazją do poznania oferty edukacyjnej szkoły, obejrzenia bazy dydaktycznej,
osiągnięć młodzieży, spotkania z uczniami i kadrą pedagogiczną.
Młodzież klas ósmych miała możliwość uczestniczenia w pokazach chemicznych, mechanicznych, elektrycznych, informatyczno-programistycznych, doświadczeniach fizycznych oraz układania kostki Rubika.
W ciągu jednego dnia naszą szkołę odwiedziło ponad 600 osób.
Zespół Promocji Szkoły
Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych odbędzie się 29 kwietnia 2022
8:30 Msza Św. w Kościele Garnizonowym.
9:40 Uroczyste rozdanie świadectw w hali sportowej
Zapraszamy maturzystów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i społeczność uczniowska zapraszają rodziców, pedagogów, wychowawców wraz z uczniami klas ósmych szkoły podstawowej 27 kwietnia 2022 roku w godzinach 9:00-15:00 na Dzień Otwarty w ZST!
W programie między innymi:
- przedstawienie oferty edukacyjnej szkoły,
- zaprezentowanie bazy dydaktycznej,
- pokazy chemiczne, mechaniczne, elektryczne, ciekawostki informatyczno-programistyczne, doświadczenia fizyczne,
- układanie kostki Rubika,
- spotkania z uczniami i nauczycielami ZST.
Kontakt: pedagog Sylwia Wójtowicz tel. 81 8863740 wew. 41
Serdecznie zapraszamy!
12 kwietnia uczniowie klas 3I, 4A, 4C, 4E i 4M uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Wydziału Chemii: przedstawicielem prodziekana - panem Piotrem Borowskim, studentów – panem Edwardem Kuklińskim oraz studentami Wydziału Chemii UMCS. Spotkanie miało na celu przybliżenie nowej specjalizacji uczelni - techniki światłowodowe i fotoniczne.
Unikalność i wyjątkowość studiów na tym kierunku polega na ścisłej współpracy Uniwersytetu z przedstawicielami przemysłu i biznesu. Studenci będą mieli zajęcia zarówno w nowoczesnych pracowniach uczelnianych, jak i w laboratoriach i fabrykach firm, wdrażających na co dzień innowacyjne rozwiązania fotoniczne.
Kadrę wykładowców UMCS - pionierów technologii światłowodowych w Polsce, wspierać będą managerowie i eksperci z firm zajmujących się najnowocześniejszymi technologiami. Na studentów nowej specjalności czekają m.in. specjalistyczne warsztaty i szkolenia w firmach, praktyki i staże (w tym płatne dla najlepszych studentów), profesjonalne zajęcia managerskie, zabezpieczenie własności intelektualnej czy efektywna organizacja pracy, możliwość pracy w trakcie studiów a także udział w międzynarodowych projektach i wymianie studenckiej z zagranicznymi uczelniami, dofinansowane przez Wydział Chemii UMCS.