Każdego roku maturzyści Archidiecezji Lubelskiej biorą udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Tegoroczna 35. Pielgrzymka Maturzystów odbywała się pod hasłem ,, Jestem z Wami w Eucharystii”. 28 września 2019 roku wśród pątników byli również uczniowie klas maturalnych naszej szkoły. W tym przełomowym dla nich roku, w którym podejmują decyzje dotyczące ich przyszłości, życia, studiów, pracy i powołania, powierzali siebie Bogu wraz ze swoimi nauczycielami przez ręce Matki Bożej. Mamy nadzieję, że wspólnie przeżyta droga krzyżowa i Eucharystia przyniosą obfite owoce.
Dorota Wawerska
16 września klasa 1C pod opieką p.Anety Firlej-Furmaga wzięła udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu zorganizowanym przez UM Puławy i POK Dom Chemika. Celem projektu jest promocja aktywnego trybu życia, kształtowanie prozdrowotnych i proekologicznych zachowań wśród mieszkańców Europy.Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”. Uczniowie na Placu Chopina uczestniczyli w animacjach tanecznych.
80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.
Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski, dość silnej, by bohatersko stawiać czoła hitlerowskiemu najeźdźcy, lecz zbyt słabej, by walczyć na dwóch frontach.
Wkroczenie radzieckich wojsk do Polski przewidywał tajny protokół do paktu podpisanego 23 sierpnia 1939 r. przez szefów dyplomacji III Rzeszy i ZSRR. Umowa niemiecko-sowiecka zakładała oddanie części terytorium Polski we władanie wschodniemu agresorowi. Jako pretekst wskazano rozpad państwa polskiego, ucieczkę rządu i w konsekwencji konieczność „ochrony mienia i życia” Ukraińców i Białorusinów zamieszkujących wschodnie kresy II RP. Po wdarciu się Sowietów na terytorium Polski, w nocy z 17 na 18 września, granicę polsko–rumuńską przekroczyli najwyżsi rangę przedstawiciele władz II RP z prezydentem Ignacym Mościckim, premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim i Naczelnym Wodzem marszałkiem Edwardem Śmigłym–Rydzem. Wobec zbliżania się wojsk ZSRR, by uniknąć wzięcia do niewoli, zdecydowali się oni opuścić Polskę i przez terytorium Rumunii udać się do Francji, by pełnić swoje funkcje na uchodźstwie. Chodziło o zachowanie ciągłości władzy. Wówczas, jeszcze formalnie istniał wybrany w 1938 r. parlament, jednak ani Sejm, ani Senat, mimo prawnych możliwości obradowania w zmniejszonym składzie, już się nie zebrały…
Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych zaprasza na obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.
Zapraszam rodziców/opiekunów uczniów klas pierwszych i maturalnych na zebranie w dniu 17 września 2019 roku o godz. 17.00.
Proszę o obowiązkowe przybycie.
Dyrektor ZST
3 września ZST miał zaszczyt być gospodarzem wyjątkowego spotkania z Melpomeną. Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zorganizował w naszej hali sportowej prezentację spektaklu – widowiska przygotowanego w ramach programu Teatr Polska. Celem Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych polskich spektakli teatralnych mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny
"We_selle" to taneczne widowisko z choreografią Wojciecha Mochnieja, nawiązujące do dramatu Wyspiańskiego - projekt multimedialny wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji z soundscape’ami. Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje osobowości weselników i ich skomplikowane relacje. Wesele to przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją, to rozrywka, ale także czas obserwowania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania własnego „ja” w oczach innych.
W spektaklu dostrzegamy echa klasyki: „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej i popularnej - do filmu Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako sytuację, w której - jak w soczewce - skupiają się wady człowieka i wychodzą na jaw drzemiące w nim demony.
Wyjątkowy spektakl, niezwykłe przeżycie… W imieniu organizatora zapraszamy 8 września o godz. 17 do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej na przedstawienie "Staś i zła noga". Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
2 września, po Mszy Świętej w kościele p.w. M.B. Różańcowej, o godz. 9.30 w hali sportowej ZST odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Nowych uczniów, 331 pierwszoklasistów, którzy stanowią ponad 1/3 społeczności szkolnej przywitał Dyrektor Szkoły mgr inż. Henryk Głos, a także Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Renata Choina oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Gabriela Gawęda. Powitani zostali nie tylko nowi uczniowie, ale również nauczyciele, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli w ZST pracę: A. Anioł-Sadurska, P. Graca, D. Jasicki, M. Kubiś-Arbuz, Ł. Świderski, M. Wach.
Nie zapomnieliśmy o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i to ważne dla Polaków wydarzenie uczciliśmy minutą ciszy…. Oficjalne uroczystości patriotyczne odbyły się w Puławach 1 września pod pomnikiem poświęconym poległym i pomordowanym na Cmentarzu Wojennym przy ul. Piaskowej, w nich uczestniczył poczet sztandarowy ZST, dyrekcja Szkoły, a delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów.
Fot. Radosław Szczęch
Rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 2 września 2019 (poniedziałek) w Zespole Szkół Technicznych.
8:00 Msza Św. w kościele Matki Bożej Różańcowej
9:30 Uroczystość rozpoczęcia roku w Hali Sportowej ZST
10:00 Spotkanie z wychowawcami klas
Ze względu na nową podstawę programową kształcenia w zawodach lista podręczników do przedmiotów zawodowych dla klas pierwszych po gimnazjum oraz po szkole podstawowej zostanie podana we wrześniu.
Ze względu na nową podstawę programową kształcenia ogólnego w klasach pierwszych po szkole podstawowej lista podręczników do przedmiotów ogólnokształcących zostanie uzupełniona we wrześniu.
Podręczniki dla klas pierwszych po gimnazjum
Terminy egzaminów poprawkowych
26 sierpnia 2019 (poniedziałek): matematyka (część pisemna), bioanalityka, biologia, fizyka, język niemiecki
27 sierpnia 2019 (wtorek): matematyka (część ustna), pomiary elektryczne i elektroniczne
28 sierpnia 2019 (środa): chemia, chemia analityczna, język angielski, język polski, podstawy konstrukcji maszyn, podstawy sterowania i regulacji maszyn, projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych, systemy i sieci transmisyjne, technika cyfrowa
Szczegółowy harmonogram egzaminów zostanie wywieszony na szkolnej tablicy ogłoszeń.