25 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Erasmusa. To doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak funkcjonuje program, który umożliwia studiowanie na europejskich uczelniach, a także odbywanie zagranicznych staży i praktyk.
Jednym z sektorów jest KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE. Projekty realizowane w tym sektorze mają na celu wzmacnianie jakości kształcenia zawodowego i ustawicznego zarówno w wymiarze indywidualnym - poprzez realizację mobilności - jak i w wymiarze instytucjonalnym bądź systemowym, dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych. Ponadto projekty wspierają rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych.
Uczestnikami projektów mogą być uczniowie i absolwenci, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, kadra zarządzająca w placówkach oświatowych, trenerzy, szkoleniowcy i pracownicy na europejskim rynku pracy.
Oferta programu jest skierowana do instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Najczęstszymi beneficjentami są szkoły zawodowe, placówki kształcenia praktycznego i ustawicznego, instytucje szkoleniowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje branżowe, partnerzy społeczni, fundacje, izby rzemieślnicze, szkoły wyższe, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a także organy administracji samorządu lokalnego i regionalnego.
Wszyscy wnioskodawcy muszą posiadać osobowość prawną.
Sekreatariat i kancelaria
Zespołu Szkół Technicznych w Puławach
Kontakt:
e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat Puławski przystąpił do realizacji Programu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach w ramach realizacji Programu zakupiło i przekazało dla dzieci z rodzin zastępczych,
rodzinnych domów dziecka oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Puławach łącznie:
– 123 laptopy;
– 10 komputerów stacjonarnych;
– 13 urządzeń wielofunkcyjnych;
– 2 tablice multimedialne. (źródło: www.pcpr.pulawy.pl)
Szczególną pomocą w konfigurowaniu oprogramowania komputerów przenośnych wykazali się uczniowie kl. 4I Technikum nr 4
w Zespole Szkół Technicznych w Puławach kształcących się w zawodzie technik informatyk:
Daniel Pacocha
Albert Pacocha
Mikołaj Pędracki
Maciej Kołodziejek
Wiktoria Stańczak
Bernadetta Płuchowska.
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela Pana Roberta Sadurskiego przez dwa dni przygotowali 121 laptopów do przekazania rodzinom.
Serdecznie dziękuję za zaangażowanie, poświęcony czas i spożytkowanie nabytej wiedzy w działaniu na rzecz potrzebujących.
Dyrektor
Zespołu Szkół Technicznych w Puławach.
foto: www.pcpr.pulawy.pl .
„Nie liczy się to ile posiadasz,
ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
4 listopada 2020 roku po raz kolejny została zorganizowana przez Szkolne Koło PCK akcja oddawania krwi. W związku z panującą w kraju pandemią koronawirusa, pobór odbywał się w ambulansie przed budynkiem naszej szkoły. 23 uczniów ZST oraz honorowi krwiodawcy z Puław łącznie oddali 12150 ml krwi, z czego połowę młodzież z "Chemika". W tym trudnym czasie to duża ilość "daru życia", za który wszystkim krwiodawcom serdeczne dziękują potrzebujący i RCKiK w Lublinie.
Magdalena Brzozowska
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.
Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy.
Długo oczekiwany przełom w sprawie polskiej nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas to cesarze Niemiec i Austrii proklamowali odrodzenie państwa polskiego na ziemiach odebranych Rosji. To przełom w zmowie milczenia w kwestii polskiej. Kilka miesięcy później w Rosji obalono carat. Nowe władze Rosji uznały prawo Polaków do samostanowienia. Wkrótce zdecydowali się na to Francuzi i Brytyjczycy. Na rzecz sprawy polskiej lobbowali na Zachodzie luminarze polskiej kultury. Ignacy Paderewski zbierał pieniądze na ofiary wojny na ziemiach polskich i namawiał polityków państw zachodnich do poparcia idei niepodległości Polski. W przemówieniu do kongresu w styczniu 1918 r. Woodrow Wilson uznał odbudowę niepodległej Polski z dostępem do morza za jeden z warunków zawarcia trwałego pokoju.
Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie, uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski...
W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości będą musiały być inne niż zwykle i odbyć się – z powodu pandemii - z zachowaniem szczególnych wymogów reżimu sanitarnego.
11 listopada 2020 roku w Puławach, kwiaty przed pomnikiem Niepodległości na Włostowicach złożą jedynie przedstawiciele władz miasta i powiatu. Udział pocztów sztandarowych, czy szkolnych delegacji, nie jest przewidywany we mszy świętej w tymczasowym namiocie przed remontowanym kościołem p.w. św. Józefa.
Biuro Programu „Niepodległa” zachęca, aby Narodowe Święto Niepodległości uczcić bez wychodzenia z domu. W południe Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.
W dniach od 12 do 16 października 2020r. w związku z trwającą pandemią COVID-19, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej dotyczących właściwego zachowywania się w warunkach epidemicznych. Szkolenia prowadzili wykwalifikowani ratownicy medyczni.
Podczas spotkań żołnierze WOT mówili o sposobach radzenia sobie z wirusem, zasadach higieny: jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę oraz rękawice, a także o spędzaniu czasu po lekcjach, by nie przebywać w dużych skupiskach ludzi.
Sylwia Wójtowicz
06 października uczniowie klas 4A i 4C uczestniczyli w wykładzie naukowym prowadzonym przez kierownika zakładu nawozów Instytutu Nowych Syntez Chemicznych - dr. hab. Piotra Ruska. Wykład dotyczący nawozów fosforowych, azotowych oraz wieloskładnikowych dostarczył młodzieży wiedzy na temat globalnych perspektyw wytwarzania i konsumpcji nawozów mineralnych. W interesujący sposób zostały przybliżone uczniom zasady samodzielnego komponowania mieszanek nawozowych, a także problem bezpieczeństwa procesowego w wytwarzaniu i magazynowaniu nawozów mineralnych.
Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają z pewnością na bieżących zajęciach szkolnych, jak i w przyszłości.
Irmina Pańczuk- Figura, Karolina Mistal, Małgorzata Szczypińska
Starosta Puławski zaprasza na 20. Powiatowy Dzień Kultury. Wydarzenia zaplanowano w niedzielę, 11 października 2020 roku o godz. 14.00
w Hali Sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach, przy ul. Wojska Polskiego 7, a nie jak uprzednio planowano w ogrodzie MDK.
W programie jubileuszowego święta kultury przewidziano wręczenie Dorocznych Nagród Starosty Puławskiego w Dziedzinie Kultury oraz koncert lubelskiej artystki Marioli Zagojskiej z zespołem. link