Partnerzy

Warsztaty technologiczne klasy 5C


28 września po raz kolejny gościliśmy w murach Wydziału Chemii UMCS. Dzięki uprzejmości pracowników uczniowie z klasy 5C wzięli udział w warsztatach technologicznych, które rozpoczęły się wykładem dotyczącym nowoczesnych metod badawczych.
Wykładowcy oprowadzili młodzież po laboratorium badawczym sekcji mikroskopii elektronowej, gdzie uczniowie zapoznali się z budową i działaniem mikroskopów elektronowych i sił atomowych. Pracownia wyposażona w światowej klasy nowoczesny sprzęt i aparaturę zrobiła na młodych technologach niesamowite wrażenie. Pracownicy z ogromnym zaangażowaniem przekazali uczniom najcenniejsze informacje.
Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne w Katedrze Technologii Chemicznej. Nasi uczniowie wykonywali ćwiczenia technologiczne m.in. przeprowadzili fluidyzację, oznaczali azot w nawozach sztucznych metodą Kjeldahla, wypalali wapień, projektowali kolumnę absorpcyjną, pracowali z bombą kalorymetryczną. Wszystkie zadania wykonywali pod okiem pracowników Katedry i ze wszystkimi poradzili sobie doskonale.
Dzień spędzony na wydziale przyniósł wiele nowych doświadczeń, pozytywnych wrażeń i motywację do dalszej nauki. To co widzieli na własne oczy nasi uczniowie dla jednych jest chemią, a dla innych po prostu magią.

Małgorzata Szczypińska, Agnieszka Wawerska

wt4 wt1 wt2 wt3 wt5