Partnerzy

Międzynarodowy Dzień Liczby PI

15 marca 2019 r. odwiedzili naszą szkołę uczniowie klas siódmych ze szkół podstawowych nr 1, 3, 4, 6 i 10. Ponad stu uczniów w dwóch grupach uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Warsztaty rozpoczęła prezentacja przygotowana przez Jakuba Bachana z klasy 2C, dotycząca historii wyznaczania kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi i ciekawostek z nią związanych. Po krótkim Quizie, nasi goście wzięli udział w praktycznej części spotkania, którą przygotowali uczniowie z klas 1A, 1J, 2C i 2I.
Siódmoklasiści doświadczalnie wyznaczali przybliżoną wartość liczby Pi, wykonując pięć doświadczeń: Igła Buffona, Cykloida, obliczania wartości Pi przy użyciu plastikowego okręgu, metodą Archimedesa poprzez obliczanie obwodów kolejnych figur foremnych oraz przy użyciu kilkudziesięciu drewnianych kwadracików o boku 1cm. Przy szóstym stanowisku uczniowie mogli dowiedzieć się, w którym miejscu rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi znajduje się data ich urodzenia.

M. Błaszkiewicz, J. Piskorska, S. Wójtowicz

  IMG 6984 IMG 6988 IMG 7003 IMG 7037 IMG 7130 IMG 7054