Partnerzy

Rok 2019 - Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

W uznaniu słowa i czynu jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 20 maja 2019 r. minie 100. rocznica urodzin wybitnego artysty.

Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynu człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości – czytamy w uchwale Sejmu. – Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowany w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony w Ojczyźnie i świecie autor książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”, Gustaw Herling Grudziński z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.
W ramach obchodów 5 kwietnia 2019 roku młodzież klas maturalnych w auli ZST spotkała się z pracownikami Biblioteki Miejskiej w Puławach. Otwarty wykład pt. „Obcy w świecie – Gustaw Herling – Grudziński” poprowadziła mgr filologii polskiej, bibliotekoznawca Pani Katarzyna Kuciara.

HGC 0495 HGC 0504 HGC 0505 HGC 0508 HGC 0512 HGC 0515