Partnerzy

Wizyta uczniów ZST w VTI Izegem

W dniach 24 września – 1 października 2019 r., grupa 11 uczniów naszej szkoły przebywała w Belgii, w ramach współpracy  ze szkołą VTI w Izegem. Była to już kolejna wymiana, reaktywowana po kilku latach przerwy. Młodzież tradycyjnie mieszkała w rodzinach belgijskich, co znacznie  przyczyniło się do poznania kultury i zwyczajów Belgów w sytuacjach życia codziennego oraz - co najważniejsze – pozwoliło na doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Jak zwykle bogaty program wizyty rozpoczął się od zwiedzania szkoły, której program nauczania obejmuje kształcenie przyszłej kadry technicznej w zakresie spawalnictwa, mechaniki samochodowej, stolarstwa, budownictwa oraz instalacji elektrycznych. Kolejnym punktem programu wymiany było zwiedzanie miasta Izegem, wizyta w Lille we Francji, cz też wyjazd nad morze do Ostendy. Sztormowa pogoda, silny wiatr i deszcz nie stanowiły żadnej przeszkody w podziwianiu szalejącego żywiołu. Ostatnim akcentem wizyty było odwiedzenie cmentarzy poległych żołnierzy brytyjskich oraz z innych  krajów byłego imperium brytyjskiego, którzy polegli w czasie jednej z najkrwawszych bitew pierwszej wojny światowej w okolicy miasta Iper. Wieczorem nasza młodzież wraz z kolegami z Belgii wzięła udział w patriotycznej uroczystości pod nazwą „The Last Post”,poświęconej pamięci żołnierzy poległych na polach bitewnych pierwszej wojny światowej.

Wymiana uścisków i pocałunków przy pożegnaniu wymownie świadczyła o konieczności dalszych kontaktów młodzieży ze szkół ZST Puławy i VTI Izegem

Piotr Lewtak

Belgia3 Belgia2 Belgia1 Belgia4