Partnerzy

Spotkanie z Jarosławem Kretem

9 października 2019 roku, o podróżach, książkach, karierze w mediach a także… o pogodzie uczniowie klasy 4O mogli posłuchać podczas spotkania ze znanym dziennikarzem Jarosławem Kretem., którego na co dzień znają z ekranu telewizora. Uczestnicząc w spotkaniu można było poznać jego osobę z innej perspektywy, jako podróżnika, obywatela świata, autora książek – człowieka o bardzo bogatej osobowości i ciekawym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość.
Jarosław Kret ukończył egiptologię, studiował też archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Z mediami jest związany od lat 90. Karierę rozpoczynał w prywatnej telewizji, potem był prezenterem i reporterem Telexspressu. Prowadził autorskie programy telewizyjne takie jak: „Klub podróżników”, „Polska według Kreta”, „Planeta według Kreta”. Nakręcił ponad 20 filmów podróżniczych i reportaży. Pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w National Geographic Polska. Kiedy w 2002 roku zaproponowano mu posadę prezentera pogody propozycję początkowo odrzucił, chcąc się poświęcić pisaniu książek. Jarosław Kret przyznał, że przekonał go dopiero argument, że jego książki nie będą się sprzedawały, jeżeli nie będzie popularny, a tą popularność może zapewnić mu proponowane stanowisko – i tak się stało.
W trakcie spotkania w bibliotece prezenter przekonywał, że globalne ocieplenie to nie mit i uratować nas mogą jedynie alternatywne źródła energii. Wyjaśnił szczegółowo - w nieszablonowy sposób - zjawisko powstawania niżów i wyżów barometrycznych oraz cyklonów.
Słuchacze byli pod dużym wrażeniem osobowości i elokwencji gościa.