Partnerzy

Narodowe Czytanie 2019

24 października 2019 r. w godz. 11.45 - 13.15 w Puławach odbyło się Narodowe Czytanie 2019, objęte patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, które w tym roku miało zaskakującą formułę i pokazało nowe spojrzenie na dialog między słuchaczem, a nieoczywistą narracją – przypadkowi pasażerowie komunikacji miejskiej, jadący na trasie autobusów linii 1, 6, 12 i 15 mogli posłuchać jednej z 8 wybranych nowel – „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie: Dobrą panią – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynkę – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orkę – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawę (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Organizatorami puławskiego wydarzenia byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach, Młodzieżowy Dom Kultury, Starostwo Powiatowe i Miejski Zakład Komunikacji, a wśród czytających znaleźli się pracownicy Starostwa Powiatowego, szpitala, Policji, animatorzy kultury, dziennikarze oraz dyrektorzy szkół : Marek Chrzanowski, Danuta Kaliszczuk, Halina Mazurek, Andrzej Mitruczuk, Marcin Mizera, Małgorzata Noskowska, Robert Och, Mariusz Oleśkiewicz, Agata Panek, Renata Siedlaczek, Bożena Strzelecka, Danuta Szlendak, Andrzej Wenerski, Małgorzata Ziemnicka.
Z przyjemnością informujemy, że jednej z grup czytających towarzyszył uczeń klasy 1I – Kacper Kocot – grając na melodyce, tworzył nastrój i tło akcji.