Partnerzy

Wiatr wolności. Powrót Norwida


Światowy Związek Żołnierzy AK - Koło Puławy zaprosił młodzież szkolną, na spektakl Wiatr wolności. Powrót Norwida. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2019 r. o godz. 13.30 w Zespole Szkół Technicznych w Puławach. Zadanie zostało dofinansowane przez samorząd Powiatu Puławskiego w ramach wsparcia projektów o charakterze pożytku publicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski.

Powrót Norwida to efekt współpracy autora scenariusza, prof. Kazimierza Brauna, z Tomaszem A. Żakiem, niezależnym reżyserem teatralnym, twórcą alternatywnego Teatru Nie Teraz z Tarnowa, który w swym założeniu idzie pod prąd nowoczesności, nie boi się nawiązywać do tradycji, wartości religijnych i patriotycznych.

(…) Spektakl jest hołdem składanym Norwidowi i jego wyrafinowanej poezji oraz aktualną, gorzką refleksją na temat życia na emigracji. Główny bohater, doskonale zagrany przez Przemysława Sejmickiego, to umierający w zakładzie opieki starszy pan. Przekonany o tym, że jest Cyprianem Norwidem, opowiada historię swojej samotności na emigracji. (…) Widzowie są postawieni twarzą w twarz z samotnością umierającego poety, ale też z samotnością każdego emigranta, który na obczyźnie zawsze będzie obcym, a w ojczyźnie już nigdy nie będzie swój. Słowa Norwida, przeplatane refleksjami Kazimierza Brauna, bez żadnego upiększania, okazują się niezwykle współczesne i prawdziwe. (…) Dobromiła Wrońska.

Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń okupacjami, brakiem wolności, czy też po prostu biedą. Jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów, a kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, często ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi - on nie ma nawet swego grobu.