Partnerzy

Lubelski Festiwal Nauki – fascynujący świat biologii

20 września klasa 3A zgłębiała tajniki hodowli roślin in vitro oraz metod diagnozowania chorób roślin, biorąc udział w wykładach i prelekcjach organizowanych przez IUNG w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Wykład „Mikroogrody w szkle” przybliżył sposoby hodowli roślin na sztucznych podłożach w warunkach laboratoryjnych. Można było podziwiać wyhodowane w ten sposób sadzonki chmielu, tytoniu, rosiczki czy dziewięćsiła oraz tkankę kalusową. Hodowle takie prowadzone są w specjalnych pomieszczeniach, gdzie można kontrolować temperaturę wzrostu, wilgotność oraz fotoperiod. Są to tak zwane fitotrony.

Prelekcja „Grzyby, wirusy czy bakterie – co gryzie nasze rośliny?” dotyczyła metod diagnozowania chorób roślin i połączona była z praktycznym wykonaniem testów serologicznych, opartych na metodzie immunochromatograficznej. Dają one możliwość potwierdzenia obecności patogenów w roślinie w ciągu kilku minut i mogą być przeprowadzone w warunkach polowych.

Anna Karpeta