Z dumą informujemy, że 18 uczniów Zespołu Szkół Technicznych otrzymało stypendia dla najzdolniejszych uczniów, spełniających wymagane regulaminem kryteria i uzyskujących najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym, w ramach programu stypendialnego „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023” realizowanego przez Województwo Lubelskie, współfinansowanego przez Unię Europejską. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Dominika Bociańska 4J , Kacper Boryczka 3JG, Kacper Chabros 4I, Bartłomiej Cieloch 4J, Bartosz Figura 2E, Łukasz Grzęda 4I, Aleksandra Głowacka 3A, Dawid Jabłoński 4J, Patryk Kamela 3E, Kamil Kostka 4J, Zuzanna Kowalczyk 2A, Jakub Lewtak 4J, Karolina Nocek 3I, Łukasz Nowakowski 3JG, Patryk Oleś 4I, Gabriela Rusek 4J, Mateusz Targoński 4J, Justyna Amelia Walencik 2A.
Gratulujemy i mamy nadzieję, że uzyskana pomoc finansowa - stypendium przyznane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w kwocie 3 500 PLN, tj. 350 zł miesięcznie - oraz wsparcie dydaktyczno-wychowawcze ze strony Szkoły przyczynią się do wszechstronnego rozwoju naszych stypendystów.
Miesięcznik "Perspektywy" ogłosił listę najlepszych liceów i techników w Polsce. W rankingu 2022 analizowano wyniki 1256 liceów ogólnokształcących (spośród 2270 działających w kraju) i 1165 techników (spośród 1863), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Efektem prac jest lista 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (waga 20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Technicznych znalazło się na 40 miejscu w kraju w Rankingu Głównym i 47 w Rankingu Maturalnym. W zestawieniu najlepszych Technkiów w województwie lubelskim zajęliśmy 3 miejsce. Nagrodą przyznaną przez Kapitułę Rankingu jest Złota Tarcza 2022.
W 2022 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielka i patronka - Maria Grzegorzewska - to wyjątkowa kobieta nauki, pedagog specjalna, tyflopedagog, tyflopsycholog, działaczka społeczna, pionierka zakładania szkół specjalnych. Grzegorzewska mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: "Nie ma kaleki – jest człowiek”. Dzieła tworzone przez nią są inspiracją dla wielu badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej.
W 2022 roku będziemy obchodzić także rocznice urodzin: 180. Marii Konopnickiej, 200. Ignacego Łukasiewicza, a także 120. Józefa Mackiewicza. W związku z tym izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2022 również rokiem wspomnianych wielkich Polaków. Kolejnym patronem rozpoczynającego się roku będzie Józef Wybicki. W roku 2022 przypada kilka rocznic związanych z tą postacią: 275-lecie urodzin, 225-lecie napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200-lecie śmierci oraz 95-lecie ustanowienia tej pieśni hymnem narodowym.
Wybór epoki literackiej, jaką jest romantyzm, wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. „To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Patronką 2022 roku ogłoszono również kobietę, która „Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – Wandę Rutkiewicz. Himalaistka jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
W grudniu młodzież Zespołu Szkół Technicznych wzięła udział w akcji „Świąteczna Kartka dla Seniora”, zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Wykonanych zostało ponad sto kartek świątecznych, często bardzo pomysłowych i pięknych. Mamy nadzieję, że kartki i życzenia od naszej młodzież, jako znak naszej pamięci, sprawią odrobinę radości osobom znajdującym się pod opieką pracowników puławskiego MOPSu, które w samotności będą przeżywać zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kartek świątecznych i zorganizowanie całej akcji serdecznie dziękujemy i życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Agnieszka Wawerska
6 grudnia 2021 w puławskim klubie "Kuźnia Formy" odbyły się "Mikołajkowe Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc".
Julia Łazińska, uczennica klasy 3P zajęła I miejsce w kategorii U18 wyciskając 50 kg.
Patryk Skwara z klasy 3IG, rówież w kategorii U18, zajął drugie miejsce wyciskając 110 kg.