III Powiatowy Dzień Wolontariatu (plakat)
Nie bez znaczenia jest też fakt promocji wolontariatu. W tym roku starosta puławski Danuta Smaga nagrodzi 25 osób i 4 organizacje społeczne.
17 listopada w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach odbyło się uroczyste rozdanie nagród Powiatowego Konkursu Literackiego ,,Życie na pokaz”. Konkurs organizował Młodzieżowy Dom Kultury przy współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną. Temat tegorocznego konkursu inspirowany był Narodowym Czytaniem dramatu Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej”. Według założeń organizatorów młodzi uczestnicy konkursu mieli w literacki sposób przedstawić przejawy fałszu, obłudy i zakłamania obecne wokół nas i w nas samych. Rozdanie nagród było wkomponowane w wydarzenie zatytułowane ,,Południe literackie”, nad którym honorowy patronat objęła Pani Starosta Danuta Smaga. Młodzi aktorzy z grupy ,,Gdańska 4” z MDK zaprezentowali fragment tragifarsy G. Zapolskiej i utwory autorów nagrodzonych w konkursie.
Z dumą i radością informujemy, że w gronie laureatów konkursu jest Milena Szmajda – uczennica naszej szkoły z klasy 3CG. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia. Sukces Mileny bardzo nas cieszy, ale nie zaskakuje, bo swoje artystyczne talenty odkrywała wielokrotnie zdobywając laury licznych konkursów literackich i recytatorskich.
Mileno! Życzymy artystycznej weny i sukcesów! A nam wszystkim wiele radości ze spotkań z poezją.
Magdalena Grzegorczyk
15 listopada 2021 r. w siedzibie Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych została podpisana umowa o współpracy między Instytutem a Zespołem Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie.
Umowę z ramienia Łukasiewicz INS podpisał prof. dr hab. inż Janusz Igras - dyrektor Instytutu, a Zespół Szkół Technicznych reprezentował mgr inż. Henryk Głos - dyrektor Szkoły.
W ramach współpracy Instytut sfinansuje stypendia naukowe dla wyróżniających się uczniów ZST, a także – jak corocznie – będzie umożliwiał odbywanie praktyk zawodowych dla młodzieży z „Chemika”. czytaj więcej...
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jego dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.” – głosiła ustawa z dnia 23 kwietnia 1937 roku ustanawiająca Święto Niepodległości. W nawiązaniu do wydarzeń sprzed 103 lat społeczność szkolna ZST, jak co roku, upamiętniła rocznicę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie wzięli udział w pokazie filmu edukacyjnego ukazującego drogę do odzyskania niepodległości, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach istnienia II Rzeczpospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. Ponadto młodzież uczestniczyła w akcji „Życzenia dla Niepodległej”, a jednym z jej efektów była praca Anny Szafrańskiej z klasy 3AG.
Droga Polsko!
Z okazji 11dnia listopada
Serdecznie życzenia złożyć Ci wypada
To ważne święto dla wszystkich Polaków
Stąd te intencje od Nas rodaków:
By władza krajem kierowała rozsądnie
A w przyszłości nie było mowy o żadnej wojnie
Ludzi którymi kieruje patriotyczna postawa
Szanują inne nacje i przestygają prawa
By tradycje, obyczaje nie odeszły w zapomnienie
A były wciąż przekazywane z pokolenia na pokolenie
Zrozumienia i wsparcia wśród naszej populacji
I jeszcze większej wobec drugiej osoby tolerancji
By każdy każdemu był skory do pomocy
Bez nienawiści, pretensji czy zbędnej przemocy
Aby każdy z talentem i ambicjami
Rozwijał się dalej z dodanymi przez innych skrzydłami
Przy sukcesów okazji kraj reprezentując
Szerząc zdolności swoje i dobrze się z tym czując
Byśmy polskim krajobrazem jak najdłużej się cieszyli
A czynności go niszczące do minimum ograniczyli
By nie zapomnieć o młodych rzetelnej edukacji
Aby przekazywały dalej ważne wartości dla naszej populacji
Wiedza o świecie, historii która często koło zatacza
Cenna jest wiedza o tym co Nas otacza
By ojczyzna była dalej jedną z najważniejszych wartości
A jej historia budziła dumę z Naszej Narodowości!
Zakończyła się szkolna zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt z Puławskiego Schroniska. Akcja, organizowana w ZST już od kilku lat, jeszcze nigdy nie spotkała się z takim odzewem - pobiliśmy rekord! Tym razem zebraliśmy 82 kg karmy suchej i mokrej, ręczniki, koce, przysmaki oraz zabawki, które zostały już przekazane podopiecznym schroniska. Cieszymy się, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.
Wszystkim osobom, które włączyły się do akcji serdecznie dziękujemy.
Irmina Pańczuk-Figura, Małgorzata Szczypińska