Najkrótsze wyrazy „tak" i „nie" wymagają najdłuższego zastanowienia.
Pitagoras
21 października 2021 r. w Zespole Szkół Technicznych w Puławach odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji międzyszkolnego konkursu profilaktycznego „Jestem świadomy – jestem bezpieczny” pod honorowym patronatem Starosty Puławskiego pani Danuty Smagi, Prezydenta Miasta Puławy pana Pawła Maja oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach lek. wet. Pana Piotra Pietury.
Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Puław i powiatu puławskiego właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych, wzbogacenie i usystematyzowanie wiedzy o HIV i AIDS, pogłębienie wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia, prawd i mitów o alkoholu, narkotykach i nikotynie, wpływu używek na organizm człowieka.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – w czterech kategoriach: literackiej (wiersz), plastycznej (plakat), multimedialnej (prezentacja) i wiedzy (test) wzięło udział 19 szkół, w tym 10 szkół ponadpodstawowych.
Gośćmi honorowym spotkania byli pani Agnieszka Zamojska kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, pani Edyta Tokarczyk zastępca kierownika Wydziału Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 pani Dorota Goliszek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych pan Henryk Głos.
Sponsorami nagród oraz słodkiego poczęstunku były Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach, Starostwo Powiatowe w Puławach, Urząd Miasta Puławy, Stowarzyszenie Przyjaciół ZST „Chemik”.
Nasi uczniowie znaleźli się w gronie nagrodzonych:
Paulina Skoczek z klasy 3A zajęła I miejsce w kategorii prezentacja multimedialna,
Wiktoria Król z klasy 1C trzecie miejsce w tej samej kategorii J
Julia Szlendak z klasy 3A zdobyła wyróżnienie w kategorii wiersz.
Anna Grzegorczyk, Agnieszka Kula, Sylwia Wójtowicz
22 października o godz. 16.00 w hali sportowej ZST odbędzie się 21. Powiatowy Dzień Kultury, w ramach którego zostaną uhonorowani ludzie kultury a także nagrodzeni laureaci Powiatowego Konkursu Wydawnictw. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert znakomitego akordeonisty Marcina Wyrostka - zwycięzcy MAM TALENT, wykładowcy Akademii Muzycznej, mającego na swym koncie 7 platynowych płyt. Artyście będą towarzyszyć członkowie zespołu COLORIAGE - kwartetu instrumentalnego
Z twórczością Marcina Wyrostka można zapoznać się na jego stronie internetowej: https://www.wyrostek.com.pl/
18 października obchodzony był Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, przy tej okazji, w trosce o bezpieczeństwo naszej młodzieży - potencjalnych kandydatów, którzy w niedalekiej przyszłości będą poszukiwali pracy - we wtorek - 19.X.2021 odbyło się spotkanie klas 3C i 3CG z oficerem Komendy Powiatowej Policji w Puławach podkomisarz Ewą Rejn-Kozak.
Handel ludźmi, którego istotą jest wykorzystanie człowieka nawet za jego zgodą, przy użyciu konkretnych metod i środków - to poważne przestępstwo rażąco naruszające podstawowe prawa człowieka.
Decydując się na pracę w kraju bądź poza jego granicami, w pierwszej kolejności należy sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy oraz upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Pomóc w tym mogą bazy ofert pracy sprawdzonych pracodawców lub pośredników. W tym celu można skorzystać ze stron internetowych takich jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy też KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl).

Na tle kraju województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaszczepionych przeciw COVID-19 regionem w Polsce, równocześnie znajduje się na czele statystyk zakażeń.
Nagminnie rośnie liczba placówek, w których uczniowie częściowo lub w całości przechodzą na naukę zdalną, rośnie liczba kwarantann, a rodzice muszą w tym czasie zapewnić dzieciom opiekę i pozostać w domu.
Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się z prośbą o solidarność, przychylność i współpracę w rozpropagowaniu w jak najszerszym kręgu odbiorców treści „Apelu Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego” przesłanego w załączeniu. - https://www.e-bip.org.pl/upload/00629/31401/0450960-67220300.pdf
Dołączmy się do inicjatywy!
28 września uczniowie klasy 4C brali udział w warsztatach technologicznych w Katedrze Technologii Chemicznej Wydziału Chemii UMSC. Dzięki uprzejmości prof. dr. hab. Janusza Ryczkowskiego, młodzież w czasie zajęć na temat urządzeń i układów pomiarowych, wykonywała pomiary i analizę danych za pomocą programu graficznego LabVIEW pod okiem pracowników dydaktycznych wydziału. Otrzymywano laminat, mydło, wypalano wapień, oznaczano zawartość wilgoci w ciałach stałych i w cieczach metodą suszarkowo-wagową, oznaczano azot w nawozach metodą Kjeldahla itp. Uczniowie zapoznali się z budową i działaniem urządzeń w katedrze. Pracownicy naukowi byli pełni podziwu dla potencjału chemicznego i ogromnego zaangażowania naszych chemików w wykonywane ćwiczenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje dalszą współpracą z Wydziałem Chemii UMCS.
Małgorzata Szczypińska, Magdalena Brzozowska