Partnerzy

2017 Rokiem Josepha Conrada

Z okazji przypadającej 3 grudnia 2017 r. 160. rocznicy urodzin autora "Jądra ciemności" Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada. W uchwale podkreślono, że w swoich powieściach Conrad pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości, oraz uczynił polskość dobrem powszechnym.

Conrad-Korzeniowski - właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski - był synem polskich patriotów, zesłańców syberyjskich. Świadomość polskiego pochodzenia wielkiego pisarza nie jest powszechna ani w naszym kraju, ani tym bardziej w Wielkiej Brytanii. Dla znacznej części odbiorców w kraju (i niemal wszystkich za granicą) Conrad to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską. Tymczasem Conrad, pomimo iż opuścił ojczyznę w wielu 17 lat, uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe. Wpływał też znacząco na naszą kulturę współczesną - przypomina Instytut Książki.

W ramach obchodów Roku Josepha Conrada 28 listopada 2017 r. w auli ZST miał miejsce otwarty wykład pt. Joseph Conrad jakiego nie znamy uzupełniony pokazem zdjęć, przygotowany dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych przez Bibliotekę Miejską w Puławach.

Biografię pisarza przybliżyła uczniom klas maturalnych mgr filologii polskiej, bibliotekoznawca p. Katarzyna Kuciara.

DSC 0343DSC 0354DSC 0333