Partnerzy

Wykład o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta

"niech kiedy trzeba będzie pięścią
to co marzyło tak o szczęściu
i osłaniało chudy płomyk
a potem po skończonej walce
pozwól nam rozprostować palce
choćby już była tylko pustka"

["Prośba" w: "Hermes, pies i gwiazda", 1957]

8 listopada w auli szkolnej Zespołu Szkół Technicznych miał miejsce wykład poświęcony życiu i twórczości Zbigniewa Herberta – poety XX wieku, wielkiego moralisty i prawdziwego „Księcia Niezłomnego” , człowieka bezkompromisowego i wiernego wyznawanym ideałom, którego wiersze, stając się manifestami kolejnych pokoleń, w prosty sposób dotykając trudnych spraw i mają niezwykłą siłę.

W poezji Herberta współczesny człowiek może odnaleźć odpowiedzi na wiele ważnych i ciekawych pytań. Dlaczego „najpiękniejsza jest Nike w momencie, kiedy się waha”? Dlaczego „słowik skamieniał” a „drzewo osiwiało, zupełnie”? Jakie są „Domysły na temat Barabasza”? Dlaczego „Pan Cogito chce wrócić na kamienne łono ojczyzny” i z jakiego powodu przegrał „turniej z twarzą” ? Dlaczego ważna jest „Potęga smaku” i czym różnią się „kryształowe pojęcia” od „gliny ludzkiej”?

Na te i wiele innych wątpliwości pomógł odpowiedzieć odczyt wygłoszony przez p. Katarzynę Kuciarę zatytułowany „Uwiedziony światem czyli kilka słów o Zbigniewie Herbercie”. Towarzyszyła mu wystawa przygotowana przez p. Monikę Szczupak. Wydarzenie kulturalne, powstałe dzięki zbiorom i wiedzy pracowników puławskiej Biblioteki Miejskiej, zgromadziło bardzo liczne grono ponad dwustu uczniów, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i obejrzeli przygotowaną ekspozycję. Wykład z okazji „Roku Zbigniew Herberta” uświetnił szkolne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

DSC 0061DSC 0068DSC 0073DSC 0078