Partnerzy

Szkolne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości


9 listopada niewątpliwie wpisze się w karty historii Zespołu Szkół Technicznych jako ważna data.Tego dnia uczniowie siedmiu klas pierwszych:1A,1C,1E,1I,1J,1M i 1T w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, przedstawicieli rodziców i starszych kolegów, wypowiedzieli słowa roty  ślubowania i symbolicznie przypieczętowali swą przynależność do szkolnej społeczności.

Pan Dyrektor Henryk Glos w swoim wystąpieniu podkreślił,  że uroczystość ta ma nie tylko wewnętrzny, szkolny charakter. W tym roku staje się również okazją do wspólnego uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.To właśnie młodzieży powierzone zostało trudne zadanie - przechowywanie pamięci o przeszłości, budowanie poczucia tożsamości narodowej.

Uroczystości szkolne  uświetnił koncert zespołu Contra Mundum. Grupa muzyczna łącząca rockowe brzmienia z patriotycznym przekazem w nietypowy sposób połączyła  historię Polski  z poezą takich twórców jak: J. Słowacki, C.K.Norwid, K.K.Baczynski, J. Krzyżewski.   Artyści przypomnieli  jak ważny jest szacunek dla bohaterów i pamięć o przelanej przez nich krwi.

Punktem kulminacyjnym koncertu  było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego dokładnie o godzinie 11.11.Ten magiczny, wzruszajacy moment na pewno pozostanie w pamięci wszystkich zebranych , ktorzy mogli poczuć się uczestnikami wielkiej, niepodległej sztafety pokoleń.

Kolejną  atrakcją była projekcja filmu ,,Złączyć się z narodem'' w puławskim kinie Sybilla. Poruszajacy dramat Jerzego Szkamruka przywołał sylwetki polskich repatriantów.  Bohaterowie ci, dzięki miłości do ojczyzny i głębokiej wierze,  w dalekich, kazachskich stepach przetrwali długie lata głodu,  chłodu i sowieckich represji.Tacy doświadczeni przez los ludzie uczą godności,  poszanowania tradycji, wdzięczności za dar wolności i suwerenności kraju, w którym przyszło nam żyć.

Monika Ochal